Odborníci radia Ako sa vyrovnať so stratou zamestnania

Prepustenie = stres

V dnešnej dobe sa môže ľahko stať komukoľvek, že príde o prácu. Pričom nezáleží na tom, či vás prepustil zamestnávateľ, alebo ste sa rozhodli odísť sami.

Len keď vám niekto zomrie, alebo keď sa rozvediete, to sa vyrovná zúfalstvu, ktoré vás postihne pri náhlej strate zamestnania. Vyhadzov z práce je psychologicky jednou z najviac poškodzujúcich skúsenosti, ktorej môže človek čeliť. Pri prepúšťaní zamestnancov zažívajú rovnaký stres i tí, ktorí prepustení neboli. Môže to viesť k demoralizácii a poklesu výkonnosti v celej firme.

Zamestnanec, ktorý príde o prácu prechádza cyklom emocionálnych reakcií podobných tým u ľudí, ktorým niekto zomrel. Prvou reakciou je šok, potom pocit neuveriteľnosti, hnevu, popierania, že sa to stalo, viny a nakoniec prijatie faktu prepustenia.

Na začiatku je hnev. Ľudia sa pýtajú: Prečo sa to stalo mene? Čoho som sa dopustil? I keď sa likviduje pracovná príležitosť, nie zamestnanec, ľudia to berú osobne. Niektorí sa s tým nevedia zmieriť dlhé mesiace. Hnev ovplyvňuje ich prístup i na pracovnom pohovore, čo nie je dobré.

Po hneve nasleduje popieranie. Hovoria si: Bola to od nich chyba, oni si to uvedomia a požiadajú ma, aby som sa vrátil.

Nasleduje depresia. Človek sa stáva obeťou pocitu beznádeje. Ak ľudí prepadá tento pocit ešte pol roka po strate miesta, mali by vyhľadať odbornú pomoc. Mali by si uvedomiť, že to, že prišli o miesto neznižuje ich ľudské a pracovné kvality. Treba brať ale do úvahy skutočnosť, že nové pracovné miesto môžu získať v inej pracovnej oblasti, v akej pracovali doteraz.

Lepšou východiskovou pozícii je nájsť si menej atraktívne miesto a až potom sa snažiť o nájdenie vyhovujúceho. To je dôležitou stratégiou. Najhoršie je, keď po prepustení žiadate o iné zamestnanie a v životopise uvádzate, že nikde nepracujete. Je dôležité niečo robiť, i keď sa jedná o brigádu, dobrovoľnícku neplatenú prácu, rekvalifikačný kurz alebo štúdium jazyka.

Zamestnávateľ sa môže pokúsiť napraviť psychické škody, ktoré spôsobí prepustením zamestnancov tým, že im systematicky pomáha nájsť nové zamestnanie. Tomu sa hovorí „outplacement“. Určite túto možnosť využite, ak vám ju zamestnávateľ poskytne.

Čaká vás zmena zamestnania. Nájsť si v dnešnej dobe prácu nie je jednoduché, ale nie to nemožné. Len musíte hľadať aktívne.

Prvé kroky

Pokiaľ prídete o zamestnanie a práca je zatiaľ v nedohľadne, zaregistrujte sa na Úrade práce. I keď výhliadky na to, že vám nájde prácu sú mizivé, môže vám zabezpečiť rekvalifikačné kurzy. Štát za vás bude platiť zdravotné poistenie a pokiaľ spĺňate dané kritériá uhradí za vás tiež sociálne poistenie a dostanete podporu v nezamestnanosti.

Pri profesiách vyžadujúcich si vyššie vzdelanie môže výber pracovníka na nové miesto trvať i niekoľko mesiacov /vypísanie výberového konania, absolvovanie vstupných pohovorov, vyhodnotenie kandidátov/. Preto je dobré začať si hľadať prácu okamžite.

Kvalitný životopis otvára dvere

Veľmi dôležitou vecou, ktorá je k získaniu práce bezpodmienečne nutnou je kvalitný životopis. Podstatné je uvádzať v ňom pravdu, skúsený personalista lož rýchlo odhalí. Môžete v ňom však zdôrazniť svoju kvalifikáciu, či osobnostné predpoklady pre vybrané pracovné miesto.

Životopis si vytlačte a urobte si zoznam firiem, kde by ste sa chceli uchádzať o prácu. Urobte si plány, každý deň niekoľko z nich po predchádzajúcom telefonickom dohovore, navštívte.

Tipy ako zvládnuť situáciu so zdravým rozumom:

 • Nevynechávajte obvyklé činnosti – Dodržujte denný režim a vzdelávajte sa

I keď trávite celý deň doma, urobte si pracovný program Snažte sa dodržiavať denný režim. Zabudnite na to, že preležíte celý deň doma v pyžame pred televíziou. Pristupujte k hľadaniu práce aktívne. Berte to tak, že teraz je vaším zamestnaním nájsť si zamestnanie.
Vstávajte vždy v rovnakom čase, a zvyknite si na nový, ale stále pravidelný režim. Skúste si naplánovať deň tak, že ráno si prečítate inzeráty a rozošlete životopisy. Popoludnie venujte vlastnému rozvoju. Nezvyklý dostatok voľného času berte ako výhodu a šancu dohnať zanedbané. Zdokonaľte si angličtinu, prihláste sa do skupinového kurzu. Možno sa tu zoznámite s niekým, kto by vedel o nejakom pracovnom mieste. Znalosť angličtiny je pre veľa firiem nutnosťou a jej ovládaním sa vám výrazne zvýši šanca na novú prácu.

 • Lieky proti lenivosti

 • Človek bez práce rýchlo zlenivie, budte disciplinovaný a nepodliehajte únave.
  • Vstávajte v rovnakom čase a nechajte sa budiť budíkom.
  • Udržujte si pravidelné návyky.
  • Nevynechávajte obvyklé činnosti, stanovte si pevný plán dňa a dodržujte plánovanú dobu práce a odpočinku.
  • Vytvorte si dlhodobé i krátkodobé plány. Oplatí sa vám podľa nich rozvíjať svoje schopnosti.
  • Vašou hlavnou náplňou práce je teraz hľadanie nového zamestnania. Aktualizujte si svoj životopis a kontaktujte čo najväčšie množstvo potenciálnych zamestnávateľov.
  • Voľný čas využívajte na samoštúdium alebo na rekvalifikačné kurzy.
  • Odpočinok rozdelte na pasívny a aktívny. Športová aktivita vám pomôže ostať dobre naladeným, myslieť pozitívne a lepšie sa cítiť.

  Pozor na riziká – Pocit osamelosti a bezvýznamnosti, strata kontaktu so spoločnosťou

  Pri dlhodobej nezamestnanosti sa mnohí ľudia začínajú pomaly vyhýbať spoločnosti, prestávajú sa stretávať s okolím, strácajú pozitívne myslenie a neubránia sa pocitu bezvýznamnosti.

  Čo pomáha?

  • Nevyhýbajte sa spoločnosti, stretávajte sa s priateľmi, venujte sa koníčkom.

 • Ak je to možné, nájdite si kvalitného kouča, pomôže Vám zorientovať sa v sebe, nájsť stratenú motiváciu, možno objavíte nové cesty k získaniu práce, či pracovné zaradenie, na ktoré ste doposiaľ nepomysleli.
  • Získajte nové kontakty, ktoré vás môžu priviesť do nového zamestnania.

 • Rozhadzujte siete medzi známymi a ich známymi, budete prekvapení, o akých pracovných miestach sa dozviete – tie najlepšie nebývajú často zverejnené.
  • Neprepadajte pocitom menejcennosti, zdokonaľujte svoje schopnosti.

Nepoddávajte sa čiernym myšlienkam

• Užívajte si voľný čas, urobte si radosť – napríklad zmenou svojho vzhľadu, zmeňte účes či farbu vlasov.
• Urobte si poriadok v byte, zbavte sa nepotrebných starých vecí.
• Stretávajte sa s dobre naladenými ľuďmi – je to nákazlivé, zakážte si sťažovanie.

Ako zvýšiť svoju šancu na pracovnom trhu?

Rozvíjajte svoje schopnosti a hľadajte nové možnosti ako sa sami vzdelávať.
• Venujte čas a pozornosti spísaniu vášho motivačného listu a životopisu.
• Rozširujte svoje obzory, učte sa nové veci.
• Vždy ste sa chceli učiť cudzí jazyk, ale nemali ste na to dosť času? Dajte sa do toho práve teraz. Keď už nejaký jazyk viete, učte sa ďalší. Ak už všetko ovládate pátrajte ďalej, v čom byť lepší. Naučte na napríklad ovládať nový počítačový program.
• Spýtajte sa na Úrade práce na rekvalifikačné kurzy. Pokiaľ vás vaša doterajšia práca nebavila, alebo o ňu na trhu práce nie je záujem, skúste zmenu. Ak sa do rekvalifikačného kurzu prihlásite cez Úrad práce, ušetríte nemalú finančnú čiastku za jeho absolvovanie. Možno ponuka nie je úplne z tej oblasti, ktorá vás zaujíma, to nevadí. Nikdy neviete, čo vás môže začať baviť.

 • Návšteva pracovnej agentúry môže priniesť rýchly výsledok

Pri hľadaní práce využite všetky možnosti. Agentúry poskytujúce sprostredkovanie zamestnania sú v každom väčšom meste. Majú prehľad o voľných pracovných miestach a mnoho väčších firiem hľadá svojich budúcich zamestnancov práve cez ne. Pravdepodobnosť, že nájdete vhodné pracovné miesto je tak relatívne vysoká.

 • Nájdite si aspoň brigádu

Podstatné, aby ste si čo najskôr našli stále zamestnanie. Pokiaľ ste však bez práce, skúste prijať nejaké krátkodobé zamestnanie. Vylepšíte si tak rodinný rozpočet , úspory vám dlhšie vydržia. Keď sa budete v práci snažiť, je možné, že svojich nadriadených zaujmete natoľko, že vám ponúknu stály pracovný pomer. Keby nie, nové skúsenosti sa vám zídu v ďalšom novom zamestnaní.

Nerobte tajnosti

So stratou zamestnania sa pred rodinou, priateľmi a známymi netajte, môžu vám pomôcť s hľadaním novej práce. V dnešnej dobe je normálne, že mnoho ľudí príde o prácu, netreba mať preto pocity hanby. Naopak, pýtajte sa ľudí na ich možnosti pomôcť vám s novým miestom.

Neprepadajte panike

Nájsť si nové pracovné miesto si vyžaduje čas. Môže sa stať, že rozošlete desiatky životopisov potencionálnym zamestnávateľom a pozvánka na pracovný pohovor vám nepríde. Veľa firiem sa ozýva len vhodným uchádzačom a ostatným záujemcom neodpovie. Raz sa to iste i u vás prelomí a vy si pracovné miesto nájdete, chce to len nevzdávať to.

About the author: vianovaadmin