Objavte v sebe génia

 

V každom z nás drieme obrovská múdrosť, nesmierne možnosti. Bohužiaľ nikto nás nenaučil, ako sa s touto múdrosťou spojiť a ako naplno využiť svoj potenciál. Kým naša múdrosť drieme v nás, my ju hľadáme v slovách iných ľudí a na stránkach múdrych kníh. Receptov na šťastný a úspešný život sa vynára nepreberné množstvo.

Všetko čo potrebujeme máme v sebe. Jediná potreba je znižovať, či oslobodzovať sa od vnútorných bariér, ktoré nám bránia naplno využívať naše know-how, skúsenosti a nové poznatky. Koučing je v tomto smere ideálnym riešením. Pre svoju okamžitú aplikovateľnosť v praxi je stále žiadanejšou formou manažérskeho rozvoja. Veľkou výhodou je, že jeho možnosti môžete využiť i v súkromnej sfére a pri športe.

Na rozdiel od trenéra, či konzultanta, ktorí hovoria klientovi aké sú tie najlepšie postupy, kouč zaujíma iný postoj. Kouč ľuďom neradí, ako majú veci robiť, ale vedie ich k tomu, aby sami našli to najlepšie riešenie.

V čom Vám koučing môže byť prospešný?

Firemní klienti

Z pohľadu firmy slúži koučing na celkové zvýšenie výkonnosti a produktivity, môže mať individuálnu alebo skupinovú formu. Firma, ktorá je zameraná na prežitie a zisk je s pomocou motivovaných pracovníkov lepšie schopná dosiahnuť svoje ciele. Motivovaní manažéri a pracovníci, ktorých vlastné ciele a záujmy sa kryjú so záujmami firmy prispievajú k tomu, aby spolupráca hladko fungovala a udržali sa čo najnižšie náklady. Zvyšuje sa kreatívny potenciál pre praktické riešenie problémov. Zúčastnení reagujú na výzvy flexibilne a iniciatívne, tým zabezpečia firme prosperitu v čase neustále sa meniacich podmienok náročného trhového prostredia.

Súkromní klienti

Pracovať s koučom znamená vydať sa na to najväčšie dobrodružstvo svojho života za spoznávaním a objavovaním samého seba, svojho vnútorného génia. Kouč vám neponúkne podrobný zoznam návodov a rád, čo robiť. Naopak, spojí vás s vlastnou múdrosťou. Tým, že lepšie porozumiete svojim vlastným myšlienkovým procesom, môžete sa naučiť ako lepšie riadiť svoje nevedomé správanie založené na zvykoch. Začnete dosahovať ciele, ktoré sa vám až dosiaľ zdali nemožné uskutočniť. Môžu medzi ne patriť získanie vnútornej vyrovnanosti, dosiahnutie rovnováhy medzi súkromným a pracovným životom, zlepšenie komunikácie, zvýšenie sebavedomia, rast motivácie – ako nielen začať, ale i dokončiť a mať radosť z chudnutia, z jazykov, zo športu a mnoho iného.

Šport

Rozdiel medzi víťazstvom a prehrou je ukrytý v mysli hráča. Ako hovorí zakladateľ koučingu Timothy Gallwey: „Stav našej mysli je omnoho silnejší súper, než na druhej strane kurtu“.

V hlave hráča sa odohráva vnútorný dialóg. Dôležité je rozpoznať, či nám je na prekážku, alebo nám pomáha sa neustále zlepšovať.

Úlohou kouča je pomôcť hráčovi odstrániť vnútorné prekážky, ktoré mu bránia podať skvelý výkon. Hráč sa výrazne zlepší, i keď kouč nerozvíja technickú stránku jeho hry. Osvojuje si také mentálne zručnosti, ktoré mu pomôžu byť psychicky odolnejším nielen v rozhodujúcich momentoch súťaže, ale aj počas celej kariéry.

Ako si vybrať vhodného kouča

Koučing je delikátnym pracovným vzťahom medzi koučom a koučovaným, kde kouč zohráva kľúčovú úlohu. Preberajú sa také citlivé otázky ako je hodnotový systém, osobné postoje, emócie, životné ciele. Preto je potrebné zvážiť výber kouča veľmi dôsledne. V prvom rade je dôležité orientovať sa podľa jeho kvalifikácie a certifikovanosti medzinárodnou autoritou. V prípade firemného koučingu je výhodou, pokiaľ má i skúsenosti z manažérskej praxe. Ak spĺňa tieto požiadavky, dajte pri osobnom stretnutí na prvý dojem. Vyžiadajte si ukážkovú hodinu zdarma. Osobná skúsenosť so zážitkom je cennejšia než marketingové materiály či obchodné stretnutia.

PhDr. Petra Drozdová – de la Fére

certifikovaný biznis a osobný kouč

www.vianova.sk

About the author: vianovaadmin